اخبار
برپایی «میز فرهنگی ایران » در حاشیه برگزاری جشنواره

به دنبال ثبت «نوروز» به عنوان یکی از مصادیق میراث معنوی در فهرست بین‏المللی یونسکو، هششمین جشنواره نوروز مشترک کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، آذربایجان، پاکستان و ترکیه در تاریخ   پنجم فروردین ماه 1397 در تالار هومبولت برلین برگزار گردید.

در این جشنواره ی نوروزی که حوزه تمدنی و فرهنگی بخش وسیعی از قاره کهن آسیا را دربر می گیرد، شخصیت‏های فرهنگی، نخبگان و فرهیختگان آلمانی و مقامات فرهنگی به میزبانی سفرای نه کشور حوزه آسیایی شرکت نمودند.

دراين مراسم در ابتدا  فلسفه‏ی عيد نوروز و سابقه تاريخي آن از سوی مجری برنامه قرائت گردد و سپس آقایان «هرمان پارسینگر» رئیس بنیاد میراث فرهنگی پروس آلمان، «نایل مکگرگور» مدیر عامل مجمع فرهنگی هومبولت برلین و «یواخن کوخ» رئیس موزه مردم شناسی برلین سخنان کوتاهی پیرامون «عید نوروز» ایراد نمودند و به دنبال آن گروه های موسيقي سنتي نه كشور شرکت کننده به اجراي برنامه های هنری خود پرداختند.

گروه موسیقی ایرانی «حمدان» که به عنوان نمایندگان هنری ج. ا. ایران در این مراسم حضور داشتند، به اجرای برنامه های دلنشین در این جشنواره نوروزی پرداختند.

در این مراسم علاوه بر شهروندان نه کشوره حوزه نوروزی، آلمانیهای علاقمند به حوزه تمدنی ایران و نوروز، جمعی از دیپلمات های خارجی نیز حضور داشتند و برای مدتی 5 ساعت نظاره گر اجراهای متنوع و برنامه های هنری کشورهای مختلف بودند.

ارائه لباس های محلی و صنایع دستی در غرفه های خاص هر کشور، بهمراه بحث و گفتگو درباره مفهوم فرهنگی و اجتماعی نوروز از جمله بخش های دیگر حاشیه ای و در مجموعه جذابیت های این مراسم بود.

با همکاری علی اکبر طریقت جو نماینده اطلاع رسانی گردشگری ایران در کشور آلمان شهر برلین «میز فرهنگی ایران» ضمن ارائه صنایع دستی مختلف استانهای کشورمان با معرفی جاذبه های ایران در قالب بروشور، کاتالوگ، کتاب، سی دی نظرجمع کثیری از علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران و بازدیدکنندگان را به خود جلب نمود.


شنبه 18 فروردين 1397