اخبار
افتتاح پاویون اقتصادی ایران در منطقه ازاد تجاری شانگهای
همزمان با برگزاری همایش سرمایه گذاری ایران و چین در شانگهای، با همت  نمایندگی اطلاع رسانی گردشگری ایران در شانگهای  پاویون اقتصادی ایران نیز در این منطقه ازاد تجاری گشایش یافت.
یکی از بخش های اصلی پاویون ایران در شانگهای غرفه گردشگری بود، این غرفه در مساحت 250 متر، جاذبه های گردشگری ایران و همچنین برخی آیین های سنتی مانند سفره هفت سین را به نمایش گذاشته بود.
غرفه گردشگری ایران در این پاویون طوری طراحی شده است که با یک نگاه، بازدید کننده را با جاذبه های طبیعی و تاریخی و همچنین 
ظرفیت های سرمایه گذاری در حوزه توریسم آشنا می کند.
نمایندگی اطلاع رسانی گردشگری ایران در شانگهای در سال های گذشته تلاش زیادی برای هدایت گردشگران چینی به ایران انجام داده است و دغدغه خود را بر این محور متمرکز کرده است.
حسین خلیفی در همایش سرمایه گذاری ایران و چین که با حضور حدود دو هزار نفر از سرمایه گذاران و علاقه مندان به ایران در منطقه ازاد تجاری شانگهای برگزار شد گفت: یکی از برنامه های ما، معرفی ایران واقعی به توریست ها، گردشگران، مردم و رسانه های چین است که نقش زیادی در جذب آنان دارد.
او گفت: در این زمینه همچنین آماده معرفی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت توریسم به سرمایه گذاران چینی هستیم.
به گفته وی دفتر شانگهای آمادگی دارد تا هر نوع تسهیلگری را در این زمینه در روابط دو کشور انجام دهد.
خلیفی افزود: دفتر اطلاع رسانی سازمان گردشگری ایران در شانگهای، در سال های گذشته بستر مناسبی برای معرفی ایران به گردشگران چینی ایجاد کرده که نقش مهمی در معرفی ایران به گردشگران چینی داشته است.
او گفت: بی شک کمک ها و حمایت های معنوی سرکنسول و رایزن بازرگانی ایران در شانگهای نقش مهمی در تحقق اهداف دفتر اطلاع رسانی شانگهای داشته است.
او گفت:  نمایندگی اطلاع رسانی گردشگری ایران در شانگهای بستری فراهم کرده است تا پاسخگوی هر نوع سئوال و راهنمای مردم و گردشگران چینی در حوزه های مختلف باشد.
وی در ادامه به مشکلات صنعت توریسم در ایران اشاره کرد و گفت: اگرچه در این زمینه مشکلاتی در ایران وجود دارد اما این مشکلات از طرف دیگر یک فرصت برای سرمایه گذاران چینی است.
وی یکی از مشکلات صنعت توریسم در ایران را کمبود هتل عنوان کرد و گفت: هتل در ایران به اندازه کافی وجود ندارد و نیاز بازار بیشتر از هتل های موجود است.
او گفت: یکی دیگر از مشکلات حوزه توریسم به ویژه برای توریسم های چینی کمبود رستوران های چینی است که در این زمینه نیاز به راه اندازی رستوران داریم.
او در ادامه افزود: آژانس هایی که بتوانند خوب ایران را بشناسانند هم کم هستند و در چین آژانس های کمی در جدول خود ایران را دارند و افرادی که در این زمینه کار کنند فرصت های خوبی در آینده در انتظارشان است. 
خلیفی افزود: صنایع تکمیلی گردشگری در ایران کم است مثلا در چین با سفری کوتاه به مناطق دیدنی خواهیم دید علاوه بر منطقه گردشگری مورد نظر، صنایع دیگر نیز در کنار این منطقه گردشگری فعال هستند مثل انواع رستوران ها و شهربازی های مختلف، که در این حوزه جای سرمایه گذاری وجود دارد.
خلیفی در ادامه با تاکید بر اینکه شناخت دو کشور باید از طریق رسانه های موثق دو کشور باشد افزود: کسب اطلاعات از رسانه ای غیر موثق، باعث می شود اطلاعات غلط از هم داشته باشند چرا که رسانه های غربی هیچ وقت نمی خواهند انعکاس درستی از کشورهای چین و ایران داشته باشند.
وی در ادامه به ظرفیت ها و همچنین جاذبه های ایران برای گردشگران چینی اشاره کرد و گفت: چینی ها دوست دارند چیزهای جدیدی را کشف کنند و این در روحیه آنان کاملا مشهود است و روح کنجکاو یک چینی که کاوشگر خوبی نیز هست با آمیزه های موجود در ایران کاملا برطرف می شود.
خلیفی با اشاره به اینکه چینی ها در سال های اخیر پول دار شده اند و این باعث شده است تا با رفاه اجتماعی بیشتر با مقاصد خارج از کشور سفر کنند گفت: یافتن مسیرها و هدف های جدید گردشگران چینی اولویت خاصی دارد و خواسته گردشگران چینی ارتقا پیدا کرده است و دوست دارند چیزهای جدید را مثل سوار شدن برشتر و یا زندگی با شرایط سخت مثل عشایر را تجربه کنند. 
او از اقتصادی بودن سفر به ایران برای گردشگران چینی اشاره کرد و گفت: یک گردشگر چینی، با یک بلیط می تواند چین تا خاورمیانه را طی کند و از ایران نیز می تواند به کشورهای همسایه از جمله ترکیه یا دبی نیز سفر کند.
خلیفی با اشاره به اینکه ایران منطبق بر بازار گردشگری چین است و مقصد خوبی نیز برای گردشگران چینی است گفت: ایرانی ها بسیار خونگرم هستند و معمولا در اولین آشنایی توریست های چینی را به خانه خود دعوت می کنند.
وی خطاب به گردشگران چینی افزود: با حضور در ایران باید مهمان نوازی ایرانیان را لمس کرد که در هیچ جای دنیا مشابه ندارد. 
او از تاریخ غنی ایران به عنوان یکی دیگر از جاذبه های این کشور برای گردشگران چینی نام برد و گفت: ایران با داشتن تاریخ و تمدن کهن و برخورداری از سایت های گردشگری و آثار باستانی مورد توجه همه توریست ها به ویزه توریست های فرهنگی و تاریخی است.
خلیفی از طبیعت بی نظیر و بکر ایران به عنوان دیگر جاذبه کشورمان نام برد و گفت: ایران همزمان دارای چهار فصل سال است در حالی که هم اکنون در استان های شمالی کشور بارش برف وجود دارد در جنوب ایران و در خلیج فارس می توان حمام آفتاب گرفت.
وی در ادامه گفت: علاوه بر این جاذبه ها، در ایران رفت و آمد خیلی راحت و ارزان است و از همه جای شهرهای کشور به همه جای ایران اتوبوس، قطار و یا هواپیما وجود دارد.
وی پایین بودن هزینه ها در ایران را از دیگر مزیت های سفر به این کشور عنوان کرد و گفت: هزینه های مسافرت در ایران نسبت به چین ارزان تر است. 
وی گفت: ایران همچنین دارای خشکبار و زعفران، میوه های بایو و طبیعی است که مورد استقبال چینی هاست و آن را دوست دارند.
او گفت: ایران پر از ظرفیت های فرهنگی و هنری در عرصه های مختلف است و این به ذهن کنجکاو چینی ها که بدنبال کشف حقایق  بیشتری از ملت ایران هستند کمک زیادی می کند.


يکشنبه 20 اسفند 1396