اخبار
معرفی فرصت های گردشگری ایران در جمع خبرنگاران
نماینده گردشگری ایران در فرانسه در نشستی که به دعوت آژانس اتریشی "تراول اروپ" در پاریس با حضور حجمعی از خبرنگاران رسانه های عمومی و رسانه های تخصصی حوزه گردشگری برگزار شد، به معرفی فرصت های گردشگری ایران پرداخت.

مسعود دهقانی در این نشست ضمن معرفی تاریخ، فرهنگ، تمدن و سنت های غنی ایران اظهار داشت: بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری ایران  از نظر جاذبه های گردشگری در بین 10 کشور نخست جهان قرار دارد. با این حال ایران از نظر جذب گردشگران خارجی در بین کشورهای دیگر در جایگاه 57 قرار دارد. بر همین اساس مسئولان کشور بر آن شده اند با توجه به این حوزه و رفع موانع موجود این جایگاه را بهبود بخشند.

وی افزود: برنامه دولت جدید این است که با اتخاذ تدابير لازم در بخش توریسم حجم سفر گردشگران به کشور را تا سال 1404 (2025 میلادی) شمار گردشگران خارجی برای سفر به ایران به 20 میلیون نفر افزایش یابد. 

دهقانی اضافه کرد: ایران دارای بیش از 700 سایت ثبت شده میراث فرهنگی در بعد ملی است که در حال حاضر تنها 12 سایت از این تعداد در فهرست آثار میراث فرهنگ جهانی در سازمان علمی، فرهنگی، آموزشی ملل متحد (یونسکو) ثبت شده است و آثار دیگری نیز در دست بررسی و اقدام قرار دارند.

وی با اشاره به برخی زیرساخت های موجود به ویژه در بخش حمل و نقل هوایی افزود: تنها از فرانسه سه شرکت هوایی (ایرفرانس، ایران ایر و ماهان ایر) سه روز در هفته پرواز مستقیم دارند. علاوه بر آن بسیاری از شرکت های خارجی نیز پروازهای خود به ایران را تقریبا افزایش داده اند.

نماینده گردشگری کشورمان در خصوص سیاست های وزارت امور خارجه برای تسهیل ورود گردشگران افزود: یکی از تدابیر دولت برای تسهیل ورود گردشگران به کشور در زمینه صدور روادید می باشد. گردشگران می توانند از طریق اینترنت با تکمیل فرم های مربوطه، درخواست صدور ویزای الکترونیک نموده و پس از ارسال فرم ها و مدارك می توانند ویزای خود را از کنسولگری ج ا ایران در پاریس یا در فرودگاه تهران اخذ نمایند.

وی همچنین یادآور شد که بر اساس هماهنگی های صورت گرفته گردشگران می توانند علاوه بر فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در تهران در فرودگاه های  7 شهر دیگر کشور مستقیما ویزای خود را  در همان فرودگاه دریافت نمایند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار در مورد ورود گردشگران برخی کشورها مانند آمریکا گفت: به دلایل متعدد ناشی از فضای بین المللی برای اتباع برخی کشئورهای خارجی از جمله اتباع آمریکا، رویه های خاصی وجود دارد که لازم است اتباع این کشور ها قبل از سفر به ایران از طریق کنسولگری های کشورهای متوقف فیه حتما پیشاپیش اطلاعات لازم در مورد این رویه ها را کسب نمایند.

وی با استقبال از برنامه شرکت اتریشی "تراول اروپ" در دعوت از نماینده گردشگری ایران به اين نشست همچنین برگزاری دیدار با خبرنگاران برای معرفی فرصت های گردشگری ایران به فرانسویان،  اظهار داشت: پتانسیل های گردشگری ایران به حدی است که به جرات می توان گفت علاوه بر مسیرهای کلاسیک و شناخته شده در بخش های مختلف از جمله اکوتوریسم، توریسم ورزشی، توریسم تجاری، بوم گردی، غارنوردی، بیانگردی و حتی توریسم مذهبی (مسیحی و یهودی و اسلامی) فرصت های ناشناخته بسیاری كماكان وجود دارد.

نماینده گردشگری کشورمان اضافه کرد: طی سال گذشته حجم سفر گردشگران خارجی به ایران افزایش چشمگیری داشته است و طبق آمارهای رسمی تنها شمار فرانسویانی که به ایران سفر کرده اند از 114 درصد افزایش برخوردار بوده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد این که آیا ایران زیر ساخت های لازم برای پذیرش چنین حجم گردشگری را داراست، افزود: بر اساس برنامه هایی که در دست اجراست انتظار می رود علاوه بر ساخت هتل های لوکس در کشور، روی تبدیل مراکز سنتی از جمله کاروانسراها به اقامتگاه های ویژه گردشگران کار شود و در این خصوص 37 پروژه از این نوع آماده است که بخش خصوصی داخلی و خارجی می توانند در آن مشارکت نمایند.
وی در همین خصوص با اشاره به سیاست های تشویقی دولت در بخش بوم گردی افزود: همچنین بر اساس همین سیاست مجوزهایی برای آن دسته از علاقه مندانی که مایل به تبدیل منازل و اقامتگاه های خود برای اقامت گردشگران صادر شده است که خوشبختانه با استقبال بسیار مردم و گردشگرانی که مایلند با حضور در بین مردم از عمق سنت ها و فرهنگ های ملی کشور مطلع گردند، روبرو شده است.

دهقانی در پایان از شرکت کنندگان به ویژه خبرنگاران دعوت کرد تا از پاویون ایران در نمایشگاه بین المللی گردشگری (تاپ رزا) که قرار است از 26 تا 29 سپتامبر 2017 در محل برپایی نمایشگاه های بین المللی پاریس
(PORTE DE VERSAILLES - HALL 1) برگزار شود، دیدن نمایند. 

یادآوری می شود نشست مورد اشاره سه شنبه گذشته در رستوران شالیزار در منطقه مون پارناس و با حضور 12 خبرنگار از جمله خبرنگاران رسانه هایی مانند رادیو بین المللی فرانسه، لاکروآ، اکوتوریسم، ... و با دعوت از سفارت کشورمان در پاریس و با حضور مسئولان شرکت اتریشی تراول اروپ برگزار شد. این برنامه به مناسبت افزودن مسیر ایران در برنامه های این شرکت تشکیل گردید. این شرکت اتریشی در نظر دارد برای نخستین بار بسته های سفر خود به ایران را منحصرا از طریق شعبه فرانسوی خود برگزار نمايد.
يکشنبه 23 مهر 1396