اخبار
برگزاری پنجاه و یکمین دوره از نمایشگاه بین المللی گردشگری برلین

پنجاه و یکمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری آلمان مشهور به ITB از روز چهارشنبه مورخ هجدهم اسفندماه در برلین آغاز گردید و تا تاریخ بیست و دوم اسفند ماه به مدت پنج روز ادامه داشت.

امسال به مناسبت نیم قرن برپایی این نمایشگاه، پروژه " ۵۰ مقصد " به اجرا گذاشته شد که در جریان آن ۵۰ کشور دنیا که بیشترین مقاصد گردشگری را احراز کرده بودند، از این فرصت تبلیغاتی استفاده نمودند تا آخرین دستاورهای خود را در زمینه جهانگردی به علاقمندان عرضه نمایند.

نمایشگاه بین‌المللی جهانگردی آلمان در حالی میزبان ۱۸۷ کشور دنیا بود که تاریخ و طبیعت ایران در سالنی انحصاری شماره 7(B2) با فضایی به وسعت یک هزار و ۱۸۰ مترمربع با همراهی ۳۵ مؤسسه گردشگری، دو شرکت هواپیمایی، شهرداری تبریز و راه‌آهن جمهوری اسلامی به نمایش گذاشته شد. همچنین برای اولین بار تعداد زیادی از دفاتر خدمات مسافرتی ایرانی در این نمایشگاه حضور داشتند.

حضور شهرداری تبریز هم برای معرفی شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ پررنگ بود و راه‌آهن جمهوری اسلامی نیز برای اولین بار در چنین نمایشگاهی شرکت نمود؛ تا از این طریق برای توسعه گردشگری ریلی اقدام کند نماید.

شایان ذکر است مسئولیت برپایی غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه بین المللی جهانگردی برلین بر عهده جامعه تورگردانان ایران بود که با حمایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و نیز کانون اتومبیل رانی و گردشگری کشورمان همراه بود.

طراحی تالار ایران در این دوره از نمایشگاه صنعت گردشگری برلین که اختصاص به تبلیغات جاذبه‌های گردشگری کشورمان یافته بود، برگرفته از دوران پیش از تاریخ، شاهکارهای معماری و تاریخی دوره اسلامی و طبیعت کشورمان بود.

غرفه "کانون اتومبیل رانی و گردشگری" کشورمان نیز با حمایت "رایزنی فرهنگی کشورمان در برلین"  و همکاری و کمک شایسته نماینده اطلاع رسانی گردشگری ایران در شهر برلین جناب آقای علی اکبر طریقت جو به ارائه خدمات و اطلاع رسانی به گروههای گردشگری علاقمند به سفر با وسایل نقلیه شخصی به کشورمان اقدام نمود.

حضور ریاست محترم کانون اتومبیل رانی و گردشگری کشورمان جناب آقای "مرتضی حاجی" در طول برگزاری این نمایشگاه و گفتگو و ملاقات با مراجعه کنندگان و برخی از مسئولان ذیربط نهادهای و سازمانهای ایرانی و غیر ایرانی از اهم فعالیت های کانون در این دوره از نمایشگاه ITB برلین محسوب می گردد.

گفتنی است "طالب ریفاعی" دبیر کل سازمان جهانی جهانگردی که برای حضور در نشست وزرای گردشگری کشورهای "جاده ابریشم" در آلمان به سر می‌برد، به همراه معاون گردشگری کشورمان از سالن ایران بازدید نمود. همچنین وزیر گردشگری هندوستان   نیز از جمله بازدیدکنندگان تالار کشورمان بود.

شایان ذکر است نمایشگاه صنعت گردشگری برلین یکی از مهمترین نمایشگاه‌های گردشگری دنیا محسوب می گردد که طی برگزاری این دوره بالغ بر 58 هزار بازدیدکننده تخصصی و 109 هزار بازدیدکننده نمایشگاهی و عمومی در طی مدت برگزاری 5 روزه خود داشته است.

در نمايشگاه امسال گردشگري برلين، فعالان حوزه‌ي صنعت گردشگري كشورهاي مختلف جهان از جمله سازمان‌ها و انجمن‌هاي گردشگري، تورگردانان، آژانس‌هاي مسافرتي، هتل‌ها، شرکت‌هاي حمل و نقل ريلي، رسانه‌ها، دفاتر رزرواسيون، شرکت‌هاي تجاري و برگزارکننده همايش‌ها حضور داشتند.

اين نمايشگاه همواره سكويي براي كشورهاي مختلف جهان براي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري بوده و به همين دليل مقامات برگزاركننده نمايشگاه گردشگري برلين تلاش كرده‌اند با اجراي تمهيدات ويژه‌، ساكنان شهر برلين را به بازديد از نمايشگاه تشويق كنند .

 

در طول برگزاری نمایسگاه خانم زهرا احمدی‌پور، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، کشورمان که برای شرکت در هفتمین نشست وزیران گردشگری جاده ابریشم به نمایشگاه بین المللی جهانگردی برلین عزیمت نموده بود، با خانم  "کلودیا روت" معاون پارلمان آلمان دیدار و گفت‌وگو نمود.  در این دیدار علی ماجدی سفیر کشورمان در آلمان و مرتضی رحمانی‌موحد، معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری او را همراهی نمودند.

همچنین طالب الرفاعی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری ملل‌متحد و زهرا احمدی پور در حاشیه هفتمین نشست وزیران گردشگری جاده ابریشم با یکدیگر دیدار کردند . دبیرکل سازمان جهانی گردشگری ملل‌متحد در این دیدار بر رشد آمار گردشگران ورودی به ایران در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: چین می‌تواند هدف گردشگری مهمی برای ایران باشد، زیرا این کشور با جمهوری اسلامی ایران تناسب‌ها و همخوانی‌های بسیاری دارد .

آقای مهرعلیزاده، رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کشورمان  نیز با حضور در این دوره از نمایشگاه اظهار داشت: اتاق بازرگانی، با توجه به پیشینه اقتصادی تبریز و آذربایجان‌شرقی و همچنین قابلیت‌های تجاری حوزه گردشگری، مصمم به حمایت از مسیر گردشگری تبریز و همکاری‌های اجرایی است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور، با حضور در غرفه تبریز در نمایشگاه گردشگری برلین، از طرح‌ها و بسته‌های گردشگری شهرداری تبریز بازدید کرد. مرتضی رحمانی‌ موحد در این بازدید با اشاره این‌ که تبریز در دو سال گذشته، گام‌های موثری در تحولات گردشگری برداشته است، اظهار داشت: میزبانی وزرای گردشگری کشورهای آسیایی و صدور «بیانیه تبریز» زمینه‌های مهمی برای توسعه روابط‌ بین‌المللی به خصوص در بخش گردشگری برای آذربایجان‌شرقی و تبریز فراهم کرده و طبق آن، برنامه‌های موثری اجرا شده است.

چهارشنبه 16 فروردين 1396